Jak łatwo włamać się komuś do mieszkania i jak można się przed tym zabezpieczyć

Ostatnimi czasy nie tylko sezon urlopowy to wzmożony czas aktywności złodziei. Dla złodzieja każdy moment jest dobry, również jakikolwiek inny dzień.

Jak wynika z policyjnych statystyk i analiz towarzystw ubezpieczeniowych, Polacy najczęściej zgłaszają włamanie do mieszkań.

Szkody, jakie najczęściej klienci zgłaszają są przede wszystkim związane z włamaniem do mieszkań i dewastacją.

Wiele osób podczas swojej nieobecności pozostawia dom bez jakiejkolwiek opieki, a dodatkowo niekiedy sami ułatwiamy zadanie włamywaczom, pozostawiając na czas wyjazdu uchylone okna czy niedomknięte drzwi balkonowe.

Pamiętajmy, że czasami tylko 30 sekund wystarczy złodziejowi na wejście do mieszkania.

O tym jak czasami samemu ułatwiamy zadanie złodziejom, mówi poniższy, krótki film.

Nawet nie wiecie jak łatwo włamać się komuś do mieszkania! [Złodzieje]

Niestety, nikt z nas nie może być w 100% pewny tego, że do niego nie zawita włamywacz bo – jak widać choćby w powyższym materiale – sąsiad mógł mu nieświadomie pomóc.

Powstaje więc pytanie: czy można się uchronić przed kradzieżą i włamaniem?

Włamanie do mieszkania i kradzież mienia z jednej strony wiążą się z dużymi stratami finansowymi, zaś z drugiej z pewnym urazem w psychice poszkodowanego.

Dom traktujemy jako azyl spokoju i bezpieczeństwa, dlatego myśl o tym, że ktoś przeszukiwał nasze rzeczy oraz obawa przed ponowną kradzieżą, budzą w naszej świadomości duży dyskomfort psychiczny.

Niestety, złodzieje są w stanie złamać nawet najnowocześniejszy system zabezpieczeń, dlatego oprócz zachowania dużej ostrożności, warto zadbać o ubezpieczenie mieszkania.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Przede wszystkim na zakres ochrony.

W pierwszej kolejności warto ubezpieczyć mienie ruchome. Chodzi o sprzęt elektroniczny, meble, biżuterię oraz inne cenne przedmioty, które znajdują się wewnątrz naszego domu lub mieszkania.

Ponadto w zakresie polisy należy uwzględnić również ochronę elementów stałych, czyli drzwi, okien czy zabudowy. Pamiętajmy, że złodziej próbując wejść do mieszkania, może uszkodzić także te elementy.

Warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy na wypadek wandalizmu czy jest limit ochrony w przypadku dewastacji. Jest to zazwyczaj procentowy limit wartości odszkodowania, jaką wypłaci nam ubezpieczyciel w momencie wystąpienia szkody.

Najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli towarzystwo nie ustala żadnego limitu, a w razie szkody zwraca koszty odpowiadające faktycznej wartości zniszczeń, co oznacza, że jeśli złodziej uszkodzi nasze drzwi o wartości 4 tysięcy złotych, to właśnie taką kwotę otrzymamy w ramach odszkodowania.

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, na jaką ubezpieczamy nasze mieszkanie. Jej właściwe oszacowanie jest ważne o tyle, że w przypadku szkody towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie w wysokości poniesionej straty, jednak nie większe niż właśnie zadeklarowana suma ubezpieczenia. Warto więc zadbać o to, aby kwota ta odpowiadała faktycznej wartości wyposażenia i dokładnie zastanić się, co cennego przechowujemy w domu.

Mogę pomóc ci w doborze właściwej oferty dla Twoich potrzeb ubezpieczenia mieszkania lub domu. Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną, wybierając jedną z dwóch poniższych opcji:

Kliknij tutaj i napisz do mnie

Kliknij tutaj i zadzwoń do mnie

Dorota Sztandara

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *